

Detta verk är licensierat under en Creative Commons Erkännande-Ickekommersiell-IngaBearbetningar 3.0 Unported Licens.



This was the shoemakers workshop. Now it´s abandoned. I suppose he also sold shoes from Oscaria, a well known brand in Sweden for some years ago.



Bild två utanför tävling. Jag kan inte motstå att visa den vackra röda färgen.
Den här veckan vill Nina Xi som håller i fotokedjan Kreativitet & Inspiration att vi visar höstbilder. Mitt val föll på en av de buskar som växer i trädgården.



Clear blue sky in the fall. Sunny and warm, and a lovely weather to go for a walk or two. Click on the above logos to look at more skywatchers.

En mussla låg stilla och guppade i vattnet. Den bara väntade på att jag skulle fotografera den.

Detta verk är licensierat under en Creative Commons Erkännande-Ickekommersiell-IngaBearbetningar 3.0 Unported Licens.
Den utblommade näckrosen låg en bit ifrån de mer eller mindre vissnande bladen.
Näckrosblad fanns det gott om i strankanten, och de bjöd på en mångfald av färger trots att de var stadda i stark förruttnelse.
Ett hjärta fanns där också, men det har inte formats av moder natur utan av fotografen ifråga, men vad gör man inte en solig höstmorgon när fåglarna kvittrar och jag kunde känna att morgonstund verkligen har guld i mund.
Ett ensamt lönnlöv låg i vattenbrynet med en liten luftbubbla som enda sällskap. Alla bildobjekten ligger under vattnet snånär som på lönnlövet.
Höstanemon en vacker blomma, men tyvärr blommar den inte speciellt länge varken inne eller ute.





I Participate in Ruby Tuesday. Why don´t you try it too. Click on the above logos to look at more ruby photos.