Den här veckan vill Nina, att vi visar bilder på fokus. Jag gillar rött läppstift och det är mitt signum som jag vill sätta fokus på med mitt bidrag. Fler bidrag på temat Fokus kan du se hos NinaXi i fotokedjan Inspiration & kreativitet.
Detta verk är licensierat under en Creative Commons Erkännande-Ickekommersiell-IngaBearbetningar 3.0 Unported Licens.
Bilden är tagen idag klockan 15.45 i vår trädgård. Plommonträd med löv och snö. I går kväll kom snön, dock inte överraskande för redan i lördags var det halt och isigt på vägarna i området. Förhoppningsvis kommer den inte att ligga kvar så länge.
Baksida är temat denna veckan hos WTFDC, och så här blev baksidan för min del. Här var den perfekt baksida trodde jag, men just i samma ögonblick som jag tryckte på avtryckaren blev kon nyfiken ocvände framsidan till så det blil både fram och baksida den här gången. Hoppas det gills.
Inte det lättaste att få till det den här veckan då dels jag som fotograf inte har tillräcklig träning i detta förfarande (panoreringsbilder), dels att kameran inte kan gå ner till f 2,8 som nog är det bästa valet. Trots detta deltar jag med den bild som jag tog efter bästa förmåga. Fler bilder på veckans tema kan du se om du klickar på loggan.
Idag lördag och delvis söndag finns det inga nya inlägg hos mig då jag inte har något bredband för tillfället. Söndag kväll kommer jag igen och kan moderera eventuella kommentarer. Ha en fin helg alla bloggare.
HÄR kan du se fler svartvita macron. En för mig okänd blomma. Trodde först att det var en rudbeckia, men det är det förmodligen inte. Är det någon som vet vore jag tacksam för svar. Färgen var lilaröd.