Idag har det varit en inte alltför kall dag, men blåsig. Jag riggade kameran framför fågelautomaterna, och några fåglar kom trots blåsten för att äta. Svartmesen och talgoxen. Riktigt kul att fota fåglar. Det får jag göra om en lite mindre blåsig dag. Kanske kan jag fånga några fler sorter och få lite bättre bilder. Jag skall testa ett objektiv på 200 mm.
5 kommentarer:
Visst är det härligt med alla småfåglar. Svartmesar har vi tyvärr inga här/Lis
Hej igen!
Här i Skåne skulle det räknas fåglar i lördags - och jag såg inte en enda!! Så det var ju lätt att räkna! Du fick i alla fall fina bilder på dina!
Ha en bra dag!
/Pia
Jättefina bilder! Visst är det roligt att ha ett fågelbord, med många besökare.
Skickade en kommentar till detta inlägg i helgen men den kom visst inte fram.
Vilka sköna bilder du fått! Alla! Den med talgoxens vingar är kul:)
Jag tror att det är en entita du fotat då svartmesen har en vit fläck i nacken. Oavsett vilket så är den så söt där den sitter och ser ut som den vill bli fotad!
Hejsan !
Så små så söta de är de små liven.
Har så svårt fota dem, men bara jag får igång min videokamera så ska det bli film på små bevingade vänner.Men att sedan få in det i datorn, hahahaha.Jag som bara får in via mobilkameran på min fotoblogg.
Kram Mi
Skicka en kommentar